W Zagłębiu Lubin zmiana. Czyli… bez zmian

Autor wpisu: 26 maja 2016 14:21

Tomasz Dębicki był prezesem Zagłębia Lubin przez trzy lata. Był. Bo już nie jest.

W środę wieczorem na stronie klubu pojawiło się oświadczenie, że jego misja w klubie dobiegła końca. Prezes podziękował wszystkim, pożegnał się, przypomniał dla porządku swoje sukcesy i tyle. Chłopa nie ma. Jeszcze jedna ofiara tzw. dobrej zmiany.
Nikt nawet nie jest zaskoczony. W Zagłębiu zawsze najważniejsze było to, jaka akurat opcja polityczna jest u władzy. Dębicki był nominowany za czasów PO, więc gdy wahadło polityczne bujnęło się w drugą stronę, musiało zrzucić go ze stanowiska. A że był fachowcem? A kogo to obchodzi? Nie był z opcji rządzącej. Wystarczy…
Cholernie to smutne, bo prezes został odwołany akurat wówczas, gdy klub odniósł największe sukcesy w ostatnich latach. Drużyna Piotra Stokowca gra atrakcyjną piłkę, zdobyła brązowe medale, awansowała do pucharów. Z klubu udało się zdjąć łątkę miejsca, gdzie pracę znajdują drodzy, ale mierni obcokrajowy, którzy trzebią Zagłębie na kasę i wyjeżdżają. Zamiast przepłacanych legionerów legii cudzoziemskiej, zaczęto stawiać na młodych chłopaków z Lubina i okolic. I to się sprawdziło. Kibice mają się z kim utożsamiać, a sportowo zespół nie tylko nie stracił, ale nawet zyskał.
Akademia Piłkarska Zagłębia jest wskazywana jako wzorcowa. Działa bez zarzutu, z wielkimi sukcesami. Ma najlepszą w Polsce infrastrukturę do pracy z młodzieżą. Lepszą niż Legia i Lech Poznań.
Dębicki, gdy trafił do klubu, nie miał doświadczenia, musiał sam obierać telefony od menedżerów, radzić sobie z nową materią, wymagającym w codziennej współpracy Orestem Lenczykiem. Ale nowy prezes wszystko sobie poukładał, na stanowisku dyrektora sportowego zatrudnił Piotra Burlikowskiego, a jako trenera Piotra Stokowca.
I jak już Dębicki wszystko poukładał, stał się prezesem, który do kompetencji dołożył doświadczenie, to go… odwołano. Nie był z tej opcji. Czyli w Lubinie bez zmian, pod tym względem po staremu.

Tutaj wywiad z Dębickim, jaki niedawno przeprowadziliśmy. Mówi m.in. o pomyśle na Zagłębie i przyczynach sukcesu:

 

Inne artykuły o: Ekstraklasa | Zagłębie Lublin

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli