PZPN dał Ekstraklasie klapsa. Ale skoro Ekstraklasa się nadstawiła…

Autor wpisu: 25 maja 2017 16:14

Jeśli ktoś spodziewał się, że stosunki między Ekstraklasą SA a PZPN-em zaczną się normalizować – w końcu od wyborów prezesa związku minęło już trochę czasu – będzie rozczarowany. Nic z tego. Jedni i drudzy za nic nie przegapią okazji, by pociągnąć drugą stronę za wąsa. Teraz nadstawiła się Ekstraklasa. A jak się nadstawiła, to dostała klapsa.

Ledwo skończyło się przekomarzanie między Zbigniewem Bońkiem a Dariuszem Marcem o VAR – kto ma za niego płacić: kluby czy związek, a już jest kolejny akt nieustającej wojenki podjazdowej między federacją a ligową spółką.
Władze tej drugiej – mając już widocznie dość ciągłej dyskusji o niesprawiedliwości systemu ESA 37 – postanowiły coś z tym zrobić. Pomysł jest taki, by zacząć kastrować dotychczasowy system rozgrywek. Na początek o dzielenie punktów.  Tak więc w nowym sezonie wszystko miałoby zostać jak dotychczas: runda zasadnicza, podział na grupę mistrzowską i spadkową oraz runda finałowa. Tyle że bez dzielenia po 30 kolejkach punktów.
Pomysł można krytykować, można popierać – nie w tym teraz rzecz. Otóż z rekomendacją tego pomysłu władze Ekstraklasy SA wystąpiły do PZPN-u, gdyż bez federacji, która przecież jest organizatorem rozgrywek i największym udziałowcem ligowej spółki, pomysł w życie nie wejdzie. Dziś (akurat obraduje zarząd związku) doczekały się odpowiedzi.

(…) Zarząd PZPN po rozważeniu wniosku oczekuje głębszej analizy i szerszego uzasadnienia propozycji, jaka wpłynęła od Ekstraklasy S.A.
Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej zależy na rozwoju i promocji naszego futbolu w perspektywie globalnej strategii polskiej piłki. Dlatego liczymy, że władze Ekstraklasy S.A., której PZPN jest akcjonariuszem, w poważnej i konstruktywnej dyskusji zaprezentują wizję rozwoju najwyższej klasy rozgrywek piłkarskich.
7 czerwca 2017 roku władze Polskiego Związku Piłki Nożnej chcą spotkać się z szefami i właścicielami klubów ekstraklasy, by przedyskutować najbardziej istotne problemy naszej najwyższej klasy rozgrywkowej, w tym system punktowania ekstraklasy.
Jednocześnie zarząd PZPN oświadcza, że powyższe sprawy rozpatrzy ponownie na posiedzeniu w Lublinie, 16 czerwca 2017.

Gdyby przesiać ten korporacyjny bełkot przez sito, wyszedłby przekaz mniej więcej takiej treści: „Panowie, bądźcie poważni. Podrapaliście się chwilę po głowie i wyszło wam, że trzeba coś zmienić? Podrapcie się jeszcze raz, może wyjdzie wam coś innego”.
Stąd oczekiwanie na „głębszą analizę”, „szersze uzasadnienie” oraz „poważną i konstruktywną dyskusję”.
Hmm… Niby wszystko fajnie, tyle tylko że – jak informuje zarząd PZPN – powyższe sprawy rozpatrzy 16 czerwca. Rozpatrzy, co jeszcze nie znaczy, że podejmie jakąś decyzję. Mówiąc krótko, miesiąc przed nowym sezonem wciąż nie będzie wiadomo, jakim systemem toczyć się będzie gra w Lotto Ekstraklasie. I to jest w tym wszystkim najmniej poważne.

Inne artykuły o: Ekstraklasa | Hit | PZPN

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli