Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, daje (zabawne) rady Urbanowi

Autor wpisu: 27 grudnia 2017 17:59

Jan Urban, mimo głośnych zapowiedzi w mediach, dotrwał na stanowisku do końca rundy jesiennej. Ale to, czy po nowym roku nadal będzie trenerem Śląska Wrocław, nadal nie wiadomo. Tak samo zresztą czy swoje posady zachowają dyrektor sportowy Adam Matysek i prezes klubu Michał Bobowiec. Kiedy się wszystko wyjaśni? Być może już w styczniu, o czym w wywiadzie dla Onet.pl poinformował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Przy okazji zapowiedział, że może sam zada trenerowi parę pytań. Jedno z nich jest, hmmm, ciekawe…

To nie tak, że teraz będziemy specjalnie bronić Urbana. Początek sezonu Śląsk miał naprawdę obiecujący, jeszcze we wrześniu była przecież wygrana z Legią, remis z Górnikiem i zwycięstwo z Lechem. A potem coś się zacięło. A raczej kilka problemów złożyło się na niemoc Śląska w drugiej części rundy: Robak przestał już tak strzelać gole, w drużynie kontuzja goniła kontuzję, a ci co byli zdrowi kartkowali się na kolejne spotkania. Ktoś powie: pech. Być może, ale stanęło na tym, że trener Urban musiał „szyć” z tego co mu zostało. No i starczyło na 10. miejsce w tabeli.
Teraz przyjdzie czas na podsumowanie, rozliczenie i być może pożegnanie ze sztabem, ale także dyrektorem Matyskiem (krytykowanym za podpisywanie wysokich kontraktów z zawodnikami) i prezesem Bobowcem. O tym zadecyduje rada nadzorcza klubu, w której głos decydujący ma miasto Wrocław – większościowy udziałowiec klubu. Kluczowe rozmowy mają być przeprowadzone tuż po nowym roku.
Gdy przed sezonem radni miasta zgodzili się na kolejną dotację dla klubu (10 mln złotych), planem minimum na koniec roku było miejsce w górnej ósemce. Plan nie został wypełniony. Czy to zatem przesądza los szkoleniowca?
– Nie wiem, czy Jan Urban będzie wiosną prowadził Śląsk, bo jest to sprawa zarządu i rady nadzorczej. Na pewno jednak nie dokonało się w Ratuszu żadne zwolnienie trenera przed ostatnim meczem – powiedział w wywiadzie prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. – Teraz jest chwila przerwy i będziemy rozmawiać o tym, jak to wszystko poukładać. Być może dołączę do tych rozmów. Chciałbym zapytać trenera i sztab szkoleniowy, czy mają świadomość, na czym polega problem Śląska.
Jakich pytań może spodziewać się Urban od prezydenta?
– Dlaczego Śląsk w meczach domowych i Śląsk w meczach wyjazdowych to dwie całkiem różne drużyny? Musi być jakieś wyjaśnienie tego zjawiska, a tylko znając przyczynę, można coś poprawić. Może trzeba wprowadzić do drużyny psychologa? A może wyjeżdżać wcześniej na mecze wyjazdowe? Także od rozstrzygnięcia takich kwestii uzależniałbym przyszłość trenera Jana Urbana w Śląsku Wrocław.
Acha… Czyli tu jest pies pogrzebany – trzeba wyjeżdżać wcześniej na mecze wyjazdowe! Ale parę godzin wcześniej czy dzień wcześniej? Kosztem jednostki treningowej na własnych obiektach czy jednak nie? Nie do końca rozumiemy zasadność tego pytania. Wygląda jednak na to, że trener Urban będzie musiał porządnie przygotować się do rozmowy w ratuszu, bo może podczas niej usłyszeć jeszcze kilka równie frapujących pytań. Takich niemających nic wspólnego ze sportem i organizacją drużyny i klubu.
Jeśli sam prezydent daje takie rady jak powyżej, to co powiedzą inni w tym rzeczonym ratuszu. Zapowiadają się rozmowy na wyższym poziomie abstrakcji…

Inne artykuły o: Ekstraklasa | Śląsk Wrocław

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli