Kto pomoże Pogoni Szczecin? Być może Lewandowski!

Autor wpisu: 22 października 2017 11:49

Pogoń Szczecin jest na dzisiaj najgorszą drużyną Lotto Ekstraklasy. Po sobotniej porażce na własnym boisku 2:3 z Termalicą Nieciecza wygląda na to, że czara goryczy się przelała. Maciej Skorża nie może być pewnym dnia ani godziny. Tymczasem objawił się – trochę niespodziewanie – nieco zaskakujący, ale ciekawy kandydat na trenera Pogoni. To były reprezentant Polski… Mariusz Lewandowski.

Po trzynastu kolejkach Pogoń ma tylko dziewięć punktów i zajmuje ostatnie, 16. miejsce w tabeli. To największe rozczarowanie ligi. Tym większe, że gdy do klubu ściągano Macieja Skorżę, obiecywano sobie bardzo dużo. Drużyna miała się rozwijać, grać widowiskowo i nawet bić się o miejsca pucharowe, a już na pewno być w pierwszej ósemce ligi. To miał być projekt na lata.
Tymczasem Pogoń gra źle, na trybunach pustki, drużynie brakuje koncentracji (w dwóch ostatnich meczach szczecinie tracą gole już w pierwszych minutach). Pogoń nie wygrała u siebie meczu w tym sezonie, kibice grożą piłkarzom, bezpieczeństwa zawodników na treningach pilnuje policja. Atmosfera jest fatalna. Jest źle i symptomów poprawy nie widać.

– Pytanie o moją przyszłość nie jest pytaniem do mnie. Nie chcę odchodzić z klubu, gdy drużyna jest na ostatnim miejscu w tabeli. Jeszcze wszystko przed tym zespołem, nie wolno teraz zwieszać głów – mówił na konferencji pomeczowej Maciej Skorża.
Ale czy na pewno dostanie szansę wyprowadzenia Pogoni z ciężkiego kryzysu? Na to dzisiaj nikt rozsądny nie postawiłby nawet grosza. Tym bardziej, że pojawiły się informacje, że Skorża nie do końca nadaje na tej samej fali co zawodnicy. Piłkarze są pod presją, z którą nie bardzo sobie mogą poradzić, grają nerwowo, niektórzy wręcz boją się grać. A sam trener nie bardzo jest w stanie pomóc drużynie, dla niego to, też jest sytuacja zaskakująca. – Faktycznie, nie pracowałem nigdy w zespole, który jest na dnie tabeli – przyznaje Skorża. Choć tu trochę się zapomina, bo z Lecha został zwolniony właśnie, gdy mistrz Polski był… na ostatnim miejscu w tabeli mając zresztą bilans jeszcze gorszy niż dziś Pogoń.

W Pogoni kibice chcą wymierzać „sprawiedliwość” – TUTAJ

Działacze Pogoni i kibice są przekonani, że potencjał klubu jest dużo większy. Drużyna, która ma w składzie przecież nie tylko Adama Frączczaka, ale też Adama Gyurcso, Spasa Delewa, doświadczonego Rafała Murawskiego czy Łukasza Załuskę – powinna grać lepiej. Miejsce w pierwszej ósemce w Szczecinie odbierano jako plan minimum, ale jednocześnie liczono, że po przyjściu Skorży zespół wyrwie się z tej przeciętności i powalczy o ligowe podium. Nic z tego…
Dlatego w Szczecinie muszą mieć przygotowany plan B. Jeszcze nikt nie powiedział głośno, że Maciej Skorża będzie zwolniony, ale w sytuacji gdy Pogoń jest „czerwoną latarnią” nikt by się takiej decyzji nie dziwił.

Skorża musi walczyć z opinią, że nie najlepiej sobie radzi, gdy jego drużynę dopada kryzys. Tak było w Lechu, gdy drużyna kompromitowała się w lidze i pucharach. Z Legią w kiepski sposób przegrał mistrzostwo Polski na ostatniej prostej. Wtedy też sam nie podał się dymisji, mimo że tego właśnie oczekiwał ówczesny właściciel klubu Mariusz Walter. Ale kontrakt i tak jednak rozwiązano.
Wtedy, ale i później, gdy kryzys dopadł „Kolejorza” wskazywano, że Skorży brakuje charakteru. Że „szatnia” szybko wyczuwa bojaźń trenera. I nie pomaga Skorży fakt, że sam nie był nigdy zawodowym piłkarzem, bo epizody w Radomiaku czy AZS AWF Warszawa trudno uznać za poważny futbol.
Dlatego, jeśli w Szczecinie zdecydują się na zmianę szkoleniowca, to na trenera, który przede wszystkim ma mocny charakter i najchętniej takiego, który ma za sobą boiskową przyszłość.

Te warunki spełnia trochę zaskakujący – ale ciekawy – kandydat na trenera Pogoni Mariusz Lewandowski. Duże piłkarskie doświadczenie (66 meczów w reprezentacji, zdobycie Pucharu UEFA z Szachtarem Donieck, tytuł piłkarza roku w Polsce) i wiele lat pracy z wybitnymi szkoleniowcami są jego atutami.
Doświadczenie? Lewandowski skończył kurs UEFA Pro na Ukrainie, więc odpowiednie uprawnienia posiada. Po bogatej karierze w Szachtarze Donieck trafił do PFK Sewastopol. Przez dwa ostanie sezony w tym klubie był nie tylko piłkarzem i kapitanem drużyny, ale wręcz człowiekiem-orkiestrą. Pierwszy trener mocno korzystał z doświadczenia Mariusza Lewandowskiego, który miał wpływ na personalia i taktykę zespołu.
Po latach spędzonych na Ukrainie i w Dubaju, obecnie Lewandowski przebywa w Polsce. Jego nazwisko jest wymieniane w gronie potencjalnych następców Macieja Skorży.

Inne artykuły o: Ekstraklasa | Pogoń Szczecin

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli