Piłkarzom Lecha nie odpowiada gra z trójką w obronie

Autor wpisu: 23 sierpnia 2018 10:56

Wydawać by się mogło, że to trenerzy są od ustalania systemu i koncepcji gry, a piłkarze od trenowania i wypełniania założeń na boisku. Ale u nas jakoś to nie działa. Przynajmniej jeśli chodzi o koncepcję gry w defensywie. Z trójką w obronie nie szło reprezentacji, Legii Warszawa, a teraz Lechowi Poznań. I za każdym razem najwięcej mieli do powiedzenia właśnie zawodnicy, którym nie odpowiadał ten system. W Lechu już zapowiadają zmiany…

Można powiedzieć – system jak każdy inny, tylko trzeba się go nauczyć. Więc albo nie potrafimy uczyć, albo mamy mało pojętnych piłkarzy, tyle że w przypadku klubów nie mówimy już tylko o Polakach. Gdzieś tkwi błąd skoro ani kadra nie radziła sobie z trójką z tyłu, katastrofalne błędy popełniała Legia, zaś w ostatnim meczu Lech, grając w tym ustawieniu, stracił u siebie z Wisłą Kraków 5 bramek.
Lech od początku sezonu miał problemy w defensywie, choć paradoksalnie tracił mało goli (do meczu z Wisłą tylko jednego), ale to raczej wina samych rywali niż skuteczna obrona „Kolejorza”. Po ostatniej katastrofie w Poznaniu, trener Djurdjević mówił:
– Powiedziałem w szatni, że nie możemy w sytuacjach bramkowych dla rywala zachowywać się jak juniorzy. Zaryzykowałem z ofensywną grą i ustawieniem Jóźwiaka na lewym wahadle, gdzie nie grał do tej pory. Nie wyszło to jednak tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.
Fatalne błędy Janickiego, Vujadinovicia, słaby występ Makuszewskiego, wspomnianego Jóźwiaka, do tego nadal brak w składzie kontuzjowanych Roberta Gumnego i Wołodymyra Kostewycza. To wszystko złożyło się fatalną postawę Lecha w defensywie.
– Mnie najbardziej denerwuje, gdy nie widzę reakcji na złe ustawienie i brak podpowiedzi. Bo obrońcy już wcześniej powinni reagować na zachowania swoich kolegów. Tych okrzyków od tyłu nie było słychać i o to mamy też pretensje do całej defensywy – powiedział asystent Djurdjevicia, Marek Bajor i dodał: – Klub pracuje na transferem, ale nie jest łatwo znaleźć kogoś z odpowiednią jakością. Tych zawodników, których mamy, musimy umotywować i dobrze przygotować do następnych spotkań. Niestety, w najbliższym czasie nie poprawi się sytuacja kadrowa.
Bajor przyznał, że zawodnicy nie czują się najlepiej w systemie z trójką obrońców i sami to zresztą zgłaszają.
– Zastanawiamy się, czy coś tu zmienić. Słuchamy też opinii zawodników i widzimy, że nie do końca ten system im odpowiada. W tej sytuacji bierzemy pod uwagę opcję grania czterema obrońcami. Dlatego być może wrócimy do starego systemu.
No skoro piłkarze się skarżą…

Inne artykuły o: Ekstraklasa | Lech Poznań

  • zgubek

    Żeby grać 3 obrońców, to trzeba mieć wartościowych i rozumiejących ten system graczy, ani Lech, ani Legia , ba nawet reprezentacja na dzisiaj ich nie posiadają.

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli