Vuković zasłużył swoją postawą by dać mu prawdziwą szansę

Autor wpisu: 24 kwietnia 2019 09:24

Aleksandar Vuković to świetny facet. Uczciwy, prostolinijny, mówi jak jest i nie ściemnia. Różne miał w Legii momenty i dużo w niej przeżył. Oddał jej serce, duszę i rozum. Nie zawsze potrafiono to właściwie ocenić i… docenić. Teraz przyszedł na to czas.

Bywało, że prowadził – czasowo – pierwszą drużynę, ale bywało też że był od niej odsunięty. Zdarzyło mu się przy Łazienkowskiej wiele. Nawet szarpanina z kibicami z „Żylety”, którzy byli przekonani, że zamierza odejść do Wisły Kraków.
Ale on zawsze wolał być w Legii, tak długo jak tylko Legia go chciała. Odchodził gdy dawano mu odczuć, że lepiej żeby odszedł. Ale zawsze na Łazienkowską wracał. Gdy przeszedł do Korony Kielce to robił wszystko dla dobra nowego klubu, ale przed kibicami wcale nie ukrywał, że w jego sercu nadal jest Legia. Mimo, że kompletnie im się to nie podobało. Ale cenili go za uczciwość.
Tę samą uczciwość wykazał ostatnio mówiąc, że miał w Legii wielu trenerów, ale chyba najwięcej nauczył się od… Sa Pinto. Opinia, na ten moment, bardzo niepopularna, ale widać „Vuko” tak czuł i chciał to powiedzieć. To i powiedział.

Uczciwe podejście trenera to podstawa zbudowania zdrowych relacji w drużynie. „Aco” to potrafi. Jest także świetnym motywatorem, umie scalać zespół, ale o tym wiedzieliśmy, bo filmiki z piosenką: „Nie poddawaj się, ukochana ma/ Nie poddawaj się/ Legio Warszawa” biły swego czasu rekordy popularności.
Ale nie wszyscy wiedzieli, że Vuković jest także dobrym trenerem. Takim, który nie tylko „żyje” przy linii, ale też takim, który jest dobrym strategiem, taktykiem, a emocje potrafi odsunąć na dalszy plan, by dać pierwszeństwo chłodnej analizie.
Już słyszę, że „Aco” się zmienił, bo nie skacze przy linii, bo nie kłóci się z sędziami, bo założył garnitur, a nie dres. A mnie się wydaje, że charakter człowieka tak szybko się nie zmienia. I w przypadku Vukovicia to bardzo dobrze. Można za to zmienić zachowanie, by być inaczej postrzeganym. I właśnie to Serb zrobił. Zakładając garnitur stał się z dnia na dzień… Panem Trenerem. Pozwolił, żeby dostrzegli to kibice i żeby w końcu zauważyli to w klubie. Bo wcześniej mieli z tym kłopoty. Widocznie gabinety najważniejszych ludzi w klubie są umieszczone zbyt daleko od boiska i piłkarskich szatni.

Rok temu zapytałem na konferencji prasowej Dariusza Mioduskiego czemu robi trenerem pierwszej drużyny Deana Klafuricia, mając w klubie taki duet jak Vuković i Jacek Zieliński. Bo mnie się wydawało, że skoro trzeba ratować Legii sezon, to lepiej od niedoświadczonego trenera zrobi to para ludzi, którzy mają legijne DNA we krwi i za ten klub dali by się pokroić.
Odpowiedź pana prezesa była niekonkretna. Dowiedziałem się tyle, że to on (prezes) jest wewnątrz klubu i widzi pewne rzeczy lepiej niż ja (dziennikarz z zewnątrz). Już nawet się z tą opinią pogodziłem, bo przecież „Klaf” zdobył dublet (pewnie para Zieliński/Vuković też by go zdobyła). Ale później Legia przegrała rywalizację o Europę ze Spartakiem Trnava, a z czasem klub wystosował list do kibiców, że Klafurić był… błędem i nie należało stawiać na trenera bez doświadczenia.
Klub zatrudnił wtedy Sa Pinto, który miał doświadczenie, ale i jego trzeba było zwolnić, bo brakowało mu innych kompetencji. Po niemal roku sytuacja zatoczyła koło. Legia wróciła do koncepcji z Vukoviciem (znów zatrudniono niedoświadczonego trenera), choć straciła czas i pieniądze na szukanie tego, co miała pod nosem. I o co wnioskowałem.

Ale piszę o tym nie po to, żeby pokazać jaki byłem mądry i że miałem rację, tylko po to, żeby Dariusz Mioduski docenił ludzi, których już ma w klubie i nie szukał „lepszych” rozwiązań, bo wyczarowywanie trenerów zza granicy jak królików z kapelusza jest kompletną loterią. O czym świadczą przykłady choćby Ricardo Sa Pinto czy Besnika Hasiego.
Jednak najboleśniejszą pomyłką prezesa nie był ani żaden z nich, ani Dean Klafurić. Największym błędem było zwolnienie Jacka Magiery, też człowieka z legijnym DNA we krwi. Dziś – niezależnie od tego jak się skończy wyścig o mistrzostwo Polski – prezes nie może popełnić tego samego błędu. Vuković już zdążył pokazać, że jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Niezostawienie go na następny sezon (a nawet sezony) będzie kolejną pomyłką. Liczę, że Dariusz Mioduski w końcu już to wie, że nie można cały czas majstrować przy obsadzie funkcji pierwszego trenera. To nie w tym miejscu ten klub boli najbardziej. Dalsze „gmeranie” przy szkoleniowcu będzie wprowadzać chaos i poczucie tymczasowości.
Ostatnio Vuković sam na konferencji żartował nawiązując do decyzji, gdy prezes Mioduski nie powierzył  mu drużyny, a postawił na Klafuricia. – Pamiętam, że prezes trochę ze mną „pojechał”, mówiąc, że „Vuko” to serce Legii, a drużynie oprócz serca potrzebny jest jeszcze rozum – śmiał się Vuković sugerując, że widocznie trochę tego rozumu – w ocenie prezesa – ostatnio przybyło.
A mnie się wydaje, że to nie o rozum to chodzi. Bo ten to ma np. kilku piłkarzy, którzy wyssali – lub wysysają nadal – kasę z klubu, siedząc na dobrych i długich kontraktach, a mecze Legii oglądając z trybun.
Vuković nadal największe ma serce. Bo rozum to miał i wcześniej. Teraz tylko przestał – taktycznie – eksponować swoją nadmierną ekspresję, poprzez którą był postrzegany jako szaleniec. Zrozumiał, że ludzie oceniają go poprzez te wybuchy radości i złości przy linii, a nie patrzą na to, co zrobił z drużyną.

„Vuko” miał ten sam rozum także rok temu. Mógł już zostać trenerem Legii zanim Dariusz Mioduski wybrał Klafuricia i zanim postawił na Sa Pinto. To nie Vuković musiał dojrzeć. To Dariusz Mioduski musiał dojrzeć, żeby dać Serbowi szansę.
A teraz prezes powinien zatkać uszy na podpowiedzi „doradców” i zostawić zespół Vukoviciowi na dłużej. To legenda Legii. Mieszka w Warszawie od lat, zna język polski, zna klub, wie wszystko o tej drużynie. Potrafi się dogadać z piłkarzami, którzy wiedzą, że to szkoleniowiec sprawiedliwy. Czy warto szukać na siłę kogoś z zagranicy, który zanim się zorientuje gdzie ma najbliższy „spożywczak” to już zdąży przegrać eliminacje do europejskich pucharów?
Vuković zasłużył na to by dostać swój czas przy Łazienkowskiej. By nie być tam jedynie strażakiem. Bo dziś gasi cudzy pożar, a wystarczyło pożegnać pana Sa Pinto kilka kolejek wcześniej i dziś finisz sezonu kibice Legii oglądali by na kompletnym luzie.
Jak już udało się ten pożar ugasić, to warto uważać, żeby znów nie zaprószyć ognia.

Inne artykuły o: Ekstraklasa | Legia Warszawa

 • ursynów

  Trener Tysiąclecia Kazimierz Górski powiedział, ze piłka nożna to prosta gra.Nie trzeba do niej filozofii. Święta prawda- ale nie każdy się z tym zgadza.Np. Mioduski. Wybiera, przebiera, analizuje a na końcu sprowadza chłam z Bałkanów lub z innych południowych krain.Teraz też padają wielkie nazwiska ; Sven – Goran Eriksson, albo takie tuzy jak Berg. No bo to musi być ktoś z zagranicznym CV. No Vukovic- to też Bałkany, ale on teraz bardziej legionista, niż partizancik z Belgradu. Vuko to swój chłop jest, za Legię da się pokroić.Dać mu szansę, bo w czym gorszy jest od Probierza czy innych polskich trenerów.Kiedyś Czesi krzyczeli Havel na Hrad, to ja za redaktorem wołam do Mioduskiego – Vukovic na I trenera Legii. Będziesz pan zadowolony.

  • xymoxon

   Dla ciebie to pan Mioduski, nieokrzesany trollu.

   • ursynów

    Pan xymoxon dał głos. Dużo do powiedzenia nie ma , ale trudno wymagać od okrzesanego nie trolla by coś sensownego napisał. Śmieszny pan ludzik.

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli