Hasi powinien być wywieziony na kupie gnoju

Autor wpisu: 18 września 2016 21:28

Każdy kibic Legii przeboleje porażkę z Zagłębiem Lubin, skoro zwolniony został Besnik Hasi. Albańczyk narobił mistrzom Polski wiele szkód mentalnych, wizerunkowych, sportowych, finansowych i cholera wie jeszcze jakich. Nie oburzam się, że prezes Leśnodorski zwolnił go na Twitterze. To i tak szczyt kurtuazji. Po tym co Hasi osiągnął i jak się na koniec zachował, było pełne prawo wywieźć go za zakład pracy na taczkach. Albo lepiej: jak Jagnę w „Chłopach”. Na wóz z kupą gnoju!

Hasi to jest trener, który potrafi zepsuć każdego piłkarza. Postać tragiczna. Już go w Legii nie ma, nie zdołał się nawet z klasą pożegnać. I to nie tylko na boisku. Jak poinformował prezes Legii Bogusław Leśnodorski Hasi został odsunięty. Dyrektor sportowy – Michał Żewłakow odbył rozmowę z Hasim i zaproponował mu podanie się do dymisji. Hasi takiego rozwiązania nie przyjął. Nawet na pomeczowej konferencji przekonywał, że nadal jest trenerem i że władzami klubu będzie rozmawiał jutro. Hasi oczywiście decyzję musi dostać od klubu na piśmie, bo bez tego przepadłaby mu olbrzymia kasa. A Albańczyk jest co prawda słabym trenerem, ale głupi nie jest. Z takimi „sukcesami” w CV jak prowadzenie Legii, szybko dobrze płatnej roboty nie dostanie, więc tym bardziej nie będzie wyrzucał worka złota od Legii do śmietnika. Wypatroszy klub na tyle, na ile będzie sobie mógł. Tanio nie będzie.

Magiera odejdzie? Nie chcę nawet dywagować – co mówi prezes Zagłębia Sosnowiec TUTAJ
Hasi jest już historią. Historią pomyłek, nieporozumień, zmarnowanych szans i kompromitacji.
Od poniedziałku drużynę przejmuje Aleksandar Vuković. Człowiek normalny, zrównoważony, aczkolwiek trener Legii tymczasowy. Co do niego jest przynajmniej pewność, że wie kim dysponuje w szatni, na jakiej kto gra pozycji, jakie ma atuty, a jakie słabe strony.
Vuko uspokoi też szatnię, która ma swoją hierarchię i porządek. I zasady, które trzeba respektować. Autorytetu nie buduje się zakazami, dzieleniem drużyny na lepszych i gorszych, czy publicznym obwinianiem za porażkę piłkarzy.
Jest jeszcze jeden aspekt, który czyni z Hasiego postać jeszcze bardziej tragiczną.
Hasi to jest facet, z którym bałbym się nawet wsiąść do windy, bo ani chybi urwałaby się i runęła w dół. Nie wygrał meczu z Zagłębiem bo:

  • jego drużyna znów straciła bramkę z karnego
  • jego drużyna straciła gola po efektownym samobóju
  • jego drużyna nie potrafiła strzelić gola z „jedenastki”

Takie rzeczy nie zdarzają się często. Każda godzina z Besnikiem Hasim to była godzina stracona. „Aco” Vuković rozumie piłkę, zna klub, respektuje szatnię. Na teraz wystarczy. Bo Legia ma mnóstwo piłkarskiego potencjału, który trzeba jedynie uwolnić. Vuko musi najpierw odblokować legionistom głowy. W piłkę nie można grać nieprzygotowanym mentalnie. Jak piłkarz w siebie nie wierzy, to nie może uprawiać tego zawodu. Legię trzeba mentalnie podnieść i to będzie pierwsze zadanie Vuko i jego następcy.
To jest wręcz niewyobrażalne, ale w epoce Hasiego udało się odebrać wiarę we własne umiejętności takim filarom Legii jak Michał Pazdan, Guilherme czy Nemanja Nikolić. Popsuto im gen pewności siebie.
Dziś na Legię wystarczy – tak jak zrobiło Zagłębie – ruszyć wysokim i agresywnym pressingiem. I wszyscy się w Legii gubią. Cała Polska wie, że zespół z Łazienkowskiej ma kłopoty przy stałych fragmentach gry, a tu w meczu z Lubinem, co chwila był a to wolny, a to rożny i znów wolny, i znów rożny. Tak Legia – przynajmniej na razie – grać nie może.

Legia dwóch prędkości, czyli jaki skład wylosował dziś Hasi – TUTAJ
Ktoś musi takiemu Guilherme wyjaśnić, że on nie nie jest młotkiem, ani łomem do wyłamywania drzwi. Ma nie kopać rywali, tylko grać w piłkę, nie prowokować rywali i nie ulegać ich prowokacjom. Bo jest zbyt cenny. Ale kto miał do Brazylijczyka z takim przekazem  trafić? Hasi? On sam wymagał opieki psychologicznej.
Ktoś się musi przyjrzeć Hlouskowi, bo nie przypomina siebie, ktoś musi odbudować mentalnie Kopczyńskiego, bo mu wyrządzono krzywdę, ktoś musi spojrzeć na Vadisa Odjidję-Ofoe, bo to nie jest defensywny pomocnik, ale grać do przodu potrafi. Trzeba znaleźć mu odpowiednie miejsce na boisku, Albańczyk tego zrobić nie umiał.
Trzeba też więcej wymagać od Radovicia, od Nikolicia, od Prijovica, od Jodłowca.
Jest w Legii robota, nawet dla dwóch trenerów. No ale skoro od ponad trzech miesięcy nie było żadnego…

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli