Górnik domaga się sprawiedliwości. Ale czy to aby na pewno jest sprawiedliwość?

Autor wpisu: 14 marca 2018 10:57

Górnik, co żadnym zaskoczeniem nie jest, bo w Zabrzu zapowiadali, że tak zrobią, złożył odwołanie od decyzji Komisji Ligi. – Niektóre kary nas zaskoczyły i nie uznajemy ich za adekwatne. Chcemy, by oceniono nas sprawiedliwie – mówi prezes Bartosz Sarnowski. Niektóre? Chyba wszystkie, skoro jego klub zakwestionował całość kar, o jakich zdecydowała Komisja Ligi. Sprawiedliwie – według zabrzan – to znaczy tak, by na końcu Górnik za spotkanie z Piastem mógł sobie dopisać w tabeli trzy punkty.

Z obfitości serca usta mówią, więc w zasadzie te wszystkie tłumaczenia o sprawiedliwości, adekwatnych rozwiązaniach, upublicznianiu odwołania, swobodnej ocenie dowodów i tak dalej, którymi karmieni jesteśmy przy okazji sporu dotyczącego przerwanego spotkania w Gliwicach, możemy włożyć między bajki. Bo jeśli rzeczywiście chodzi tu o jakąkolwiek sprawiedliwość, to chyba tylko taką jak u Pawlaków – sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie. Górnik, czego Sarnowski w ogóle nie ukrywa, liczy po prostu na to, że Najwyższa Komisja Odwoławcza zweryfikuje tabelę i pozwoli zabrzanom dopisać trzy punkty. I to najlepiej jak najszybciej.
– Zostały nam do rozegrania tylko trzy kolejki sezonu zasadniczego. Doskonale wiemy, że kształt tabeli ma wpływ na terminarz dodatkowej rundy, dlatego orzeczenie NKO ma duże znaczenie. Kwestia tego, czy trzy punkty będą po naszej stronie, czy nie, mogą zadecydować, na którym miejscu zakończymy ostatecznie sezon zasadniczy – tłumaczy na łamach katowickiego „Sportu”. Wszystko więc jasne.

Reasumując – prezes Górnika Zabrze domaga się trzech punktów za mecz, w którym jego drużyna do momentu przerwania spotkania przez sędziego, czyli 80. minuty, przegrywała 0:1. Za mecz, w którym do burd doszło na skutek jawnych prowokacji kibiców Górnika. I nazywa to „sprawiedliwością”. Ciekawe…

Od początku w tej sprawie opowiadamy się za tym, by mecz po prostu dokończyć. Tak, by o punktach decydowali piłkarze, a nie działacze przy zielonym stoliku. Tym bardziej że z logistycznego punktu widzenia nie powinien być to przecież żaden problem – zespół z Zabrza na stadion w Gliwicach ma raptem kilkanaście minut autokarem. Szef Komisji Ligi Zbigniew Mrowiec mówił nam co prawda, że nie ma do tego podstawy prawnej (Przepisy PZPN wyraźnie mówią, że możliwość dokończenia meczu w innym terminie uzależniona jest tym, że przerwa w trakcie spotkania i niedokończenie go spowodowane były warunkami niezależnymi od organizatorów oraz kibiców. Czy tak było w Gliwicach? – tłumaczył), jednak przy zgodnym lobbowaniu obu stron, czyli Górnika i Piasta, za takim rozwiązaniem NKO pewnie mogłaby takie rozwiązanie poważnie rozważyć. Zresztą Waldemar Fornalik w ostatniej Lidze+ Extra dał jasno do zrozumienia, że jest jak najbardziej za. A Górnik?

No właśnie. Górnik w tym temacie stosuje konsekwentnie unik. – Nie oglądałem ostatniej Ligi+ Extra i nie słyszałem, co dokładnie powiedział trener Fornalik. Mam kontakt z prezesami wszystkich klubów ekstraklasy i Paweł Żelem nie jest wyjątkiem. Dzwonił do mnie dzień po meczu z informacją, że rozważają wystąpienie do nas z wnioskiem o dogranie tych 10 minut. Na tym jednak się skończyło. Nie zająłem żadnego stanowiska. Każde stwierdzenie, w którym próbujemy określić, co teraz byłoby najsprawiedliwszym rozwiązaniem od momentu przerwania meczu, jest teraz już tylko wyrażeniem subiektywnych oczekiwań. Najsprawiedliwiej byłoby oprzeć się na wyniku z boiska, oczywiście rozgrywając cały mecz w wyznaczonym terminie, ale tak się nie stało – mówi Sarnowski.
Pewnie, lepiej domagać się „sprawiedliwej oceny”, po której będzie sobie można dopisać w tabeli trzy punkty. I to jak najszybciej…

Tak nam się wydaje, że niewiele ma to wspólnego nie tylko ze sprawiedliwością, ale przede wszystkim ze sportową rywalizacją. Szkoda, że Górnik próbuje iść na łatwiznę, bo w tym sezonie już nieraz udowodnił, że nie musi. Przecież ma fajny zespół i bardzo dobrego trenera, więc stać go na to, by punkty zdobywać na boiskach a nie w działaczowskich gabinetach.

Inne artykuły o: Ekstraklasa | Górnik Zabrze

  • zgubek

    Oddać punkty Górnikowi- tej drużynie i tak to gów..o pomoże, to nie ta sama drużyna z początku sezonu.

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli