Ekstraklasa rekomenduje – koniec dzielenia punktów!

Autor wpisu: 22 maja 2017 15:17

Głębokiej reformy ESA 37 na razie nie ma, ale jest istotna korekta w systemie rozgrywek. A w zasadzie – będzie. Od nowego sezonu kończymy z podziałem punktów.

To, że ekstraklasa w sezonie 2017/18 będzie grać po staremu wiadomo od lata zeszłego roku. Bo oczywiste jest, że – by system radykalnie zreformować, czyli na przykład zmienić liczbę zespołów – potrzebny jest sezon „buforowy”, który umożliwi zaplanowanie i wdrożenie zmian (kluby muszą wiedzieć, ile awansuje, ile spada, jakie są zasady promocji i degradacji).
ESA 37 więc na razie zostaje w obecnym kształcie – 16 zespołów, podział po 30 kolejkach na grupę mistrzowską i spadkową. Ekstraklasa SA. zdecydowała się za to rekomendować zmianę rzeczy najbardziej w tym systemie kontrowersyjnej, czyli rezygnację z dzielenia punktów. Co było kwestią najczęściej krytykowaną i przez kluby, a szczególnie przez trenerów. Michał Probierz stąd rzucił słynne już hasło o „Pucharze Maja” – bo w obecnym systemie wszystko, co ugrano wcześniej dzieli się na pół, czyli obie tabele robią się niebywale spłaszczone, a to z kolei powoduje, że zabawa zaczyna się niejako od nowa. O ostatecznym rozdaniu laurów, a z drugiej strony – o degradacjach decyduje tak naprawdę forma w siedmiu ostatnich meczach sezonu. Boleśnie przekonało się o tym choćby Podbeskidzie rok temu. Dziewiąte (a przez moment nawet ósme) przy podziale tabeli, a skończyło w pierwszej lidze.

Teraz Ekstraklasa SA. rekomenduje, by punkty z części zasadniczej zostały utrzymane do końca. Czyli każdy mecz, każdy punkt sezonu może mieć znaczenie przy końcowych rozstrzygnięciach.
To na pewno bardziej sportowo sprawiedliwe, aczkolwiek jeśli chodzi o czyste emocje oczywiście zrównywanie szans było na plus. Narzekamy w tym roku na to, że szczególnie Pogoń i Bruk-Bet w grupie mistrzowskiej od początku zrobiły sobie wakacje. Przy braku podziału punktów w zasadzie pewne utrzymania od początku dodatkowej serii gier mogłyby być Zagłębie i Wisła Płock, które w obecnym systemie musiały jeszcze nieźle się „spocić”. Najmniejszych szans na puchary nie miałaby Wisła Kraków, która w obecnych warunkach ambitnie deklarowała chęć pościgu za czołową czwórką.

Rekomendacja Ekstraklasy SA. została przekazana do PZPN, który już w najbliższy czwartek (25.5) może zmiany zatwierdzić. „Zmiany”, bo rekomendowano m.in. także zwiększenie limitu obcokrajowców spoza Unii Europejskiej do trzech (w obecnym sezonie kłopot ze zbyt dużą liczbą miały choćby Lech Poznań czy Śląsk Wrocław).

Inne artykuły o: Ekstraklasa

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli