Boniek zapowiada VAR już od przyszłego sezonu i… wbija szpilę Ekstraklasie

Autor wpisu: 23 maja 2017 10:51

Wygląda na to, że nie musieliśmy długo czekać. Od dobrych kilku tygodni trwa dyskusja o konieczności wprowadzenia na stałe do rozgrywek piłkarskich systemu powtórek wideo VAR, ale jakoś mało kto wierzył, że u nas ten system zawita tak szybko. Zbigniew Boniek zapowiedział, że VAR zadebiutuje w Ekstraklasie już od nowego sezonu. Nie we wszystkich spotkaniach, ale to i tak już coś. Przy okazji wbił szpilę przedstawicielom Ekstraklasy.

Prezes PZPN, w rozmowie z polsatsport.pl, powiedział, że decyzję o wprowadzeniu w Polsce tego systemu podjął dwa miesiące temu.
– Przyjrzałem się, jak to funkcjonuje. Spotkałem z odpowiednimi ludźmi, wysłałem Łukasza Wachowskiego do Włoch, aby zapoznał się z projektem, który jest tam wdrażany. Właśnie Łukasz będzie odpowiedzialny za logistykę. Niedługo zdecyduję, który sędzia, czy sędziowie będą zajmowali się projektem VAR od strony merytorycznej – zapowiedział Boniek.
Z uwagi na spore koszty związane z wprowadzeniem całego systemu, nie będzie od – przynajmniej na razie – pracował na wszystkich meczach ekstraklasy.
– Myślę, że będzie […] na jednym spotkaniu wiodącym i może dwóch wylosowanych…
I tu prezes, nie pierwszy zresztą raz, wbił szpilę przedstawicielom Ekstraklasy.
– Jakoś nikt nie postuluje, aby wprowadzić „Goal Line Technology”, czy VAR, a przecież tym powinny żywotnie być zainteresowane kluby. Jednak przedstawiciele Ekstraklasy, czy same władze spółki nie przejawiają inicjatywy. Pewnie dlatego, że związane to jest z kosztami – mówi Boniek i idzie dalej: – Rada Nadzorcza Ekstraklasy wnioskuje do zarządu PZPN, aby zgodzić się na trzeciego obcokrajowca na boisku spoza Unii Europejskiej. Jednocześnie Ekstraklasy nie interesuje projekt Pro Junior System, w którym są określone gratyfikacje finansowe  dla klubów wystawiających piłkarzy z rocznika 1996 i młodszych – młodzieżowców, a najlepiej wychowanków (3 miliony złotych rocznie od PZPN – red.). Lepiej szukać po całym świecie – poza Unią Europejską – kolejnych obcokrajowców. Biorąc pod uwagę ten postulat, zastanawiam się, czy nie wycofać środków z Pro Junior System, jeśli chodzi o Ekstraklasę. Będzie można przeznaczyć połowę tych środków na Pro Junior System w 1. i 2. lidze, a połowę na wdrożenie VAR-u.
Czyli skąd środki na VAR już wiemy. Ale jeśli tak ma skończyć (jeśli chodzi o ekstraklasę ) dopiero co szumnie wprowadzany Pro Junior System… Widać nikomu specjalnie na nim nie zależy.

Inne artykuły o: Ekstraklasa | PZPN

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli