Skąd się wziął kult Dorny? Facet cofnął młodzieżówkę do czasów naszej narodowej smuty

Autor wpisu: 17 czerwca 2017 09:03

Przegraliśmy - trudno, zdarza się. Ale zrobiliśmy to w stylu wielkiej smuty, pokazując piłkarskiej Europie, że tak naprawdę nie mamy nic ciekawego do zaoferowania. A przecież to nieprawda.

Głupio z tą młodzieżówką i w ogóle z tym całym EURO U-21 wyszło, przynajmniej na razie. Jeszcze się na dobre nie zaczęło, a już w zasadzie się skończyło. I zostaliśmy z tym wszystkim jak, nie przymierzając, Himilsbach z angielskim… Jest jak z propagandą za Gierka, kiedy to mieliśmy „świadomość sukcesu z braku konkretnych dowodów”. W propagandową tubę co prawda jeszcze co niektórzy dmuchają, ale już z dużo mniejszą zawziętością.

Jan Tomaszewski uwielbiał mawiać, że młodzieżówka g… powinna nas interesować, bo liczy się tylko i wyłącznie pierwsza reprezentacja. – Wiesz, z kim gra najbliższy mecz młodzieżówka Argentyny? – pytał mnie, kiedy jeszcze ze sobą rozmawialiśmy. – Ja też nie. I słusznie, bo g… to kogo obchodzi. Za to wiem, gdzie i z kim gra najbliższy mecz pierwsza reprezentacja, czyli Messi i spółka – sam sobie odpowiadał.
Nie wiem, jakie dziś ma podejście do tej kwestii pan Janek – być może zdążył zmienić poglądy i coś takiego nie przeszłoby mu teraz przez gardło, tym bardziej że przecież padł rozkaz, by akurat tę młodzieżówkę traktować ze śmiertelną powagą – niemniej najwyraźniej ktoś tam się wystraszył, że z pana Janka nieopatrznie może wyjść prawdziwa natura, więc na wszelki wypadek akurat o to go nie pytają.
Swoją drogą to kolejny przykład na to, jak bardzo Jan Tomaszewski jest nieoceniony i gdyby go nie było, niechybnie trzeba by go było wymyślić. Na szczęście jest i ma się dobrze.

Zupełnie inaczej niż nasza młodzieżówka i ci wszyscy, którzy wciskali nam w ostatnim czasie, że to drużyna „może nawet” na medal. Otóż drużyna absolutnie nie jest na medal, co widać było już od drugiej minuty meczu ze Słowacją. I niestety mocno uzasadnione są podejrzenia, że to nie jest nawet drużyna na finały MME, bo za żadne skarby nie przebrnęłaby przez eliminacje. A darmowa przepustka na turniej, czyli zaszczytne pełnienie funkcji gospodarza, może być dla niej i jej trenera pocałunkiem śmierci.
Szkoda trochę tych chłopaków, tym bardziej że tak pięknie wyglądają w telewizyjnym spocie, kiedy prężą muskuły, zapewniają emocje, a niektórzy nawet wspominają mamę i tatę. Szybko przekonali się jednak, że takie imprezy są dla facetów, a nie dla chłopców. A tę drużynę niestety tworzą w większości chłopcy. I obawiam się, że w trzy dni nie staną się mężczyznami.

Chłopcy ci co prawda mają umiejętności, być może nawet większe od swoich słowackich odpowiedników, ale problem jest taki, że nie tworzą tak dobrej jak Słowacy drużyny. Nie wiem, skąd wziął się kult Marcina Dorny, ale najwyraźniej jest on mocno przereklamowany. Nie raz i nie dwa słyszałem, że to najbardziej utalentowany polski trener młodego pokolenia. Jeśli tak, to nie najlepiej wróży to naszemu młodemu pokoleniu trenerów. Na szczęście to chyba nie do końca prawda.

Tomek Hajto w trakcie transmisji, choć bardzo się starał, za nic nie mógł się pohamować i co rusz wytykał tej drużynie brak jakichkolwiek schematów w grze ofensywnej (i słusznie, bo ich nie było). Po meczu w studiu Polsatu nikt nie próbował robić dobrej miny do złej gry, tylko wszyscy zgodnie przytaknęli, że to Słowacy zasłużyli na wygraną, a młodzi Polacy byli od rywali o klasę albo i dwie słabsi – przede wszystkim jako zespół. No i natychmiast pojawiły się głosy, że dwa lata, jakie miał Dorna do wykorzystania, plus ostatni obóz w Arłamowie, najwyraźniej zostały źle wykorzystane.
Nie wiem, jak zostały wykorzystane, nie jestem też od tego, by Dornę rozliczać – zrobi to ten, który go zatrudnia. Natomiast jednego nie mogę zdzierżyć. Tego, że selekcjoner młodzieżówki, reklamowany jako współtwórca Narodowego Modelu Gry, na inaugurację najważniejszego turnieju w tym roku (a nawet od EURO 2012) funduje nam grę jak za późnego Łazarka albo Strejlaua. To był taki klasyczny polski futbol z przełomu lat 80. i 90., z okresu naszej wielkiej smuty. Futbol, o którym ci, co byli jego świadkami, chcieliby jak najszybciej zapomnieć (tak łatwo się niestety nie da). Dzida do przodu i gramy „na udo” – albo się udo, albo się nie udo.
Przegraliśmy – trudno, zdarza się. Ale zrobiliśmy to w stylu tej wielkiej smuty, pokazując piłkarskiej Europie, że tak naprawdę nie mamy nic ciekawego do zaoferowania. A przecież to nieprawda. I o to mam do Dorny największy żal. Tutaj robota zdecydowanie go przerosła.

Inne artykuły o: Blogi

 • znużony

  „Chłopcy ci co prawda mają umiejętności, być może nawet większe od swoich słowackich odpowiedników, ale problem jest taki, że nie tworzą tak dobrej jak Słowacy drużyny.”

  Czy autor tekstu ma jakiekolwiek pojęcie o piłce noznej? Przecież gołym okiem zwykłego kibica było widać że Słowacy lepiej operują piłką, lepiej rozgrywają a każdy wchodzący nie zaniżał poziomu tego zespołu.
  Nie jest winą wyłącznie Dorny że nasi tak grają, bo tak ich wyszkolona i wyselekcjonowano zanim jeszcze trafili do Dorny. U nas najważniejsze jest żeby zawodnik umiał sie zastawić i przepchnąć a nie żeby szybko grał piłką. No to się zastawiamy i przepychamy tylko że bez piłki bo zanim to zrobimy to piłka jest już w innym miejscu. Czy to jest takie trudne do skumania. Widocznie jest trudne.

  • Grzegorz Król

   ale jest winą Dorny, że takich wirtuozów dobrał. Jako trener rzekomo taki zajebisty powinien przewidzieć, że Kapustka przez rok nie grający w piłkę będzie zagrożeniem dla tej kadry na boisku prędzej jak je pomoże. To samo się tyczy paru innych zawodników a mimo to Dorna zaryzykował. Jak słusznie napisał autor artykułu chyba tego wyboru dokonał na zasadzie „udo się albo się nie udo”. to właśnie Dorna najbardziej się skompromitował tym meczem. Jak to napisał ktoś, może Hajto, że nawet gdyby wymyślił jakąś sensowna taktykę na ten mecz to przy takiej formie połowy zawodników ta drużyna nie miałaby nawet szans na jej realizacje.

 • zgubek

  Widać,że znużony to geniusz,ma pojęcie o piłce jak mało kto,co tam Budka i inne redaktorzyny.Znużony jako znawca i patrzący okiem zwykłego kibica zobaczył,że Słowacy lepiej operują piłką.A nasi tylko się zastawiają,przepychają,ale broń Boże nie zagrywają szybko piłką.Tylko wolną, a piłka jest już w innym miejscu.Jakie to odkrywcze,ale nie kumam,widocznie jest to trudne do skumania.I redaktor Budka też nie kuma.To ponad jego zdolności percepcji.Julian Tuwim napisał,że błogosławiony,który nie mając nic do powiedzenia,nie obleka tego w słowa.Nie wiem czy znużony to skumał?

  • znużony

   Ja skumałem i dlatego zawodowo zajmuję czyms innym natomiast redaktorzy od piłki noznej powinni umiec ocenić zawodników po grze a nie po wyniku. Po wyniku to każdy głupi potrafi.

   • zgubek

    No to widzę,że znudzony nie skumał.Redaktor Budka ocenił grę Polaków,a że była do d..y,więc wynik był taki jaki był.Tak to mniej więcej wygląda.

 • Zbigniew Luśnia

  a jakby dodać Zielinskiego i Milika to może inaczej by było,dlaczego u Słowaków w umowach nie ma zakazu, gdzie wina ze reprezentacja kraju jest gorsza niż interes klubu zagranicznego w których grają ww.

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli