Nie bądźmy Amerykaneiros

Autor wpisu: 20 czerwca 2016 09:37

Teraz jesteśmy na fali wznoszącej, teraz serfujemy, a dawny asystent Beenhakkera, Adam Nawałka jest bogiem. I niech tak zostanie, ale by się tak stało, nie możemy zostać Amerykaneiros.

Czerwiec roku 2002, czerwiec azjatyckiego mundialu z wielkim polskim balonem, z którego powietrze uszło po meczach z Koreą i Portugalią.

Mundialeiro Mundialeiro
Jak można było przegrać cztery zeiro?
Cztery zeiro cztery zeiro
Skończone dla nas mundialeiro
Tak to rok później skomentował zespół Pudelsi, którego wokalista Mirosław Maleńczuk (znany bardziej jako Maciej) jest, w przeciwieństwie do innych asów estrady, więcej niż niedzielnym kibicem futbolu. „Skończone dla nas mundialeiro“ przyniosło rewolucję w składzie, tu ponownie oddaję głos Panu Maleńczukowi:
W akcie skruchy desperacji i rozpaczy
Treneiro wstawia pięciu nowych graczy
A dalej było to co sprawiło, że przegraną i skompromitowaną na boiskach Korei kadrę Jerzego Engela powitano śpiewami:
Już za cztery lata, już za cztery lata
Polska będzie mistrzem świata.  
To już nie był „Maleńczuk, syn Edwarda“ – ci, którzy znają Go nieco dłużej, wiedzą o co chodzi – tylko rozhuśtany od ściany do ściany kibic polski. Kibic, który wczoraj kocha, dziś nienawidzi, a jutro może beatyfikować, co Leo Beenhakker ujął zgrabnie słowami „nie jestem ani kawałkiem gówna, ani bogiem“. Teraz jesteśmy na fali wznoszącej, teraz serfujemy, a dawny asystent Beenhakkera, Adam Nawałka jest bogiem. I niech tak zostanie, ale by się tak stało, nie możemy zostać Amerykaneiros. To będzie dla Ukraińców identyczny mecz jak dla nas 14 lat temu. Identyczny to słabe porównanie, bo do skali klęski trzeba jeszcze dodać nasze nie zawsze łatwe sąsiedztwo. We wtorek „rezerweiros“ nie będą pamiętać o tych nielicznych miłych sprawach nas łączących, a raczej o Bohdanie Chmielnickim i Jaremie Wiśniowieckim. U nas też zagrają rezerwowi, oby ich motywacja była silniejsza. Ważne by zmiennicy dali taką jakość jak w pierwszym meczu Kapustka, a w drugim Fabiański, by błysnął Zieliński, Cionek lub Wawrzyniak pokazali, że skoro można bez Rybusa to i Piszczek może sobie pozwolić na odpoczynek. Chcę by odblokował się Milik, by bramkę strzelił Lewandowski. „Lewy“ nie cierpi na brak skuteczności, on spełnia inne role, ale byłoby miło by wpisał się na listę strzelców, bo mu się to zwyczajnie należy. I na koniec się zagalopowałem, bo najważniejszy jest pakiet podstawowy, nie dać z siebie zrobić Amerykaneiros i wygrać z Kozakeiros.
Wykorzystałem fragmenty utworu Mundialeiro (tekst i muzyka: Maciej Maleńczuk, Piotr Dariusz Adamczyk, Andrzej Bieniasz) pochodzącego z płyty grupy Pudelsi „Wolność słowa“ (2003).

 

Inne artykuły o: Blogi

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli