KALINOWSKI: Leicester pisze nową historię, Legia nowy rozdział dramatu

Autor wpisu: 29 kwietnia 2016 11:28

Legia jest jak gmach, który drży w posadach. Nie dlatego, że jest misterny i piękny, tylko dlatego, że jest źle skonstruowany.

Wiele wskazuje na to, że na wyspie konserwatystów dojdzie do wielkiej rewolucji. W roku jubileuszu dziewięćdziesięciolecia królowej Elżbiety II na tron może wstąpić nowy mistrz. Pierwszy nowy mistrz od 38 lat!

Mówi się, że najtrudniej mistrzostwo obronić, ale jeszcze trudniej wejść do mistrzowskiego klubu. W Anglii od 1889 roku udało się to tylko 23 zespołom, a ostatnim, który wpisał się na listę, był prowadzony przez słynnego Braiana Clougha Nottingham Forrest. Przystańmy na moment przy tym zespole. Nikt nie miał takich trzech sezonów, nikt nie był takim meteorem europejskiej piłki jak oni. W 1978 wywalczyli mistrzostwo Anglii, w 1979 nie obronili go, tracąc trofeum na rzecz FC Liverpool, ale za to zdobyli Puchar Mistrzów. Rok później w Anglii ponownie triumfowali The Reds, a Forest znów zostali najlepszą drużyną w Europie.
Czy Leicester będą równie efektowni? O wygraną w Europie będzie trudno, bo czasy, gdy Anglicy seryjnie zdobywali Puchar Mistrzów, dawno minęły, ale i tak historia Lisów Ranieriego jest czymś niezwykłym, a Anglia nie będzie już ostoją konserwy.
A jak inne znane ligi? We Francji nowy mistrz wpisał się na listę w roku 2012 (Montpellier), w Niemczech w roku 2009 (Wolfsburg), a w Hiszpanii w roku 2000 (Deportivo La Coruna). Konserwatystami trzymający swój mistrzowski klub zamknięty na klucz zostaną zatem Włosi. Ćwierć wieku temu w roku 1991 triumfowała Sampdoria, ta sama Sampdoria, na którą w ćwierćfinale Pucharu Zdobywców Pucharów trafiła Legia. Legia pozbawiła genueńczyków szans na niewiarygodne osiągnięcie – zdobycie w jednym sezonie scudetta i być może europejskiego pucharu.
Legia także może doprowadzić do rewolucji piłkarskiej, ale tym razem tylko w Polsce. Murowany faworyt do zdobycia mistrzostwa Polski jest jak gmach, który drży w posadach. Nie dlatego, że jest misterny i piękny, tylko dlatego, że jest źle skonstruowany. Tydzień temu wydawało mi się, że Czerczesow wie, co robi, dzisiaj nie jestem już tego pewien.
Raz jeszcze wracam do roku 1991, kiedy to we Włoszech intronowano nowego mistrza, także w Polsce doszło wtedy do historycznego wydarzenia, bo po tytuł sięgnęło Zagłębie Lubin. Miedziowa jedenastka została siedemnastym zespołem, który zdobył mistrzostwo Polski, od tego czasu nikt nowy na listę się nie wpisał. I dopiero teraz szansę na wejście do tego elitarnego grona mają piłkarze Piasta.
Czas pokaże, czy Piast pisze historię czy też tylko historyjkę, a Legia kolejną część dramatu, któremu na imię etatowe wicemistrzostwo Polski.

Inne artykuły o: Blogi | Polecane

Wszystkie teksty, zdjęcia, grafiki i inne dane znajdujące się w serwisie Futbolfejs.pl chronione są prawami autorskimi.

Użycie skopiowanych lub pobranych materiałów bez pisemnej zgody Autora jest zabronione.

Serwis przeznaczony dla odbiorców posługujących się językiem polskim, ale mieszkających w krajach, gdzie zakłady bukmacherskie są legalne.

Projekt i realizacja Konrad Siuda & Stukot Pikseli